بیانیه ۵ اقتصاددان برجسته: برای پیش گیری از تحمیل هزینه‌های بیشتر

تبلیغات بنری

هورناز (hornaz.ir):

پژواک ایران: داود سوری، محمد طبیبیان، موسی غنی نژاد، فرهاد نیلی و مسعود نیلی پنج اقتصاددانی هستند که در بیانیه ای به تحلیل انتخابات 17 تیر پرداختند و نظرات خود را درباره انتخابات 24 تیر بیان کردند.

انتخابات 8 جولای 1403 هجری قمری پیام های مهم بسیاری را به همراه داشت و ما فرصت نداریم در اینجا به همه آنها بپردازیم. از نتایج این رویداد مهم مشخص شد که درصد زیادی از رای دهندگان کشور آینده مطلوب خود را در میان هیچ یک از اعداد مصوب نمی بینند. یا کاندیداها را در موقعیتی ارزیابی نمی کنند که به گفته آنها عمل کنند. یا می خواستند به مسالمت آمیزترین شکل بگویند که خواهان تغییرات بسیار بزرگتری هستند.

بر کسی پوشیده نیست که برخی از رای دهندگان در برخی زمینه ها با گروه اول موافق بودند. با این حال، هنوز رگه هایی از امید به بهبود در دل داشتند. شاید بتوان همه پیام ها را در این عبارت کوتاه اما بسیار نگران کننده خلاصه کرد: بخش بزرگی از جامعه این صندوق رای را – که می تواند صلح آمیزترین و کم هزینه ترین ابزار برای حل مشکلات بزرگ از جمله تضاد منافع باشد – در انجام وظیفه اعلام شده ناتوان می دانند.

در آینده مشخص خواهد شد که آیا تمام پیام های ارسالی مردم در حادثه 17 تیر شنیده شده است یا خیر. آیا این پیام مهم شنیده شده است که توانایی های موجود برای ایجاد تغییرات حتی کوچک، تدریجی اما پایدار و پایدار در زندگی مردم رو به زوال است؟

در موارد دیگر هشدار داده‌ایم که آلودگی‌های خارجی بزرگ همراه با چالش‌های اقتصادی عظیم در حوزه‌های آب، انرژی، بودجه و منابع خارج از بودجه، بانک‌ها و صندوق‌های بازنشستگی، فقر و نابرابری از یک سو و عمیق سیاسی داخلی. درگیری ها ممکن است بدتر شود. آلودگی های فرهنگی و اجتماعی در حال ظهور از سوی دیگر، شکاف روزافزون بین نسل ها، جامعه ایران را بسیار ناپایدار کرده است. این شکنندگی به این دلیل است که طبق تجربه، گروه های بزرگی از زنان، جوانان و قشر بزرگی از طبقه متوسط، کسی را نمی یابند که نماینده آنها باشد و بر صدا و نظر آنها در نظام حکومتی نظارت کند.

بر این باوریم که لازم است توجه شهروندان عزیز را به یک نکته مهم جلب کنیم و آن این است که عرصه انتخابات 24 تیرماه با انتخابات 17 تیر متفاوت است. کارکرد انتخابات 24 تیر تعیین کننده، پیشگیرانه و کاملاً منفعلانه است. ناگزیر این انتخابات برای ابراز تمایل نیست، بلکه برای اعلام آنچه نامطلوب است است. برای جلوگیری از تحمیل هزینه های بیشتر بر ایران عزیزمان و جلوگیری از باورها و سیاست هایی است که بارها و بارها علیه آن فریاد زده شده است.

به نظر ما، ابعاد بزرگتر مشکلات خارجی و خطرات بیشتر مرتبط با آنها، همراه با شکاف های عمیق و نامتجانس ناشی از درگیری های مالی و محیطی، مستلزم توانایی مقاومت در برابر ضربات رویکردهای پرهزینه به روابط خارجی و آزمایش است. اندیشه های هذیانی و ضد علمی در برابر مشکلات درونی دوام نمی آورد.

لذا با فروتنی از شما ملت شریف ایران به ویژه زنان و جوانان دعوت می کنیم تا در انتخابات سرنوشت ساز 24 تیر ماه شرکت کنید تا امکان رویارویی با بحران های غیرقابل کنترل و سقوط در مسیری دشوار و بدون بازگشت را کاهش دهید.

تبلیغات بنری

entekhab به نقل از هورناز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *