خشم رهبر حزب چپ فرانسه از امتناع مکرون از انتصاب نخست‌وزیر چپگرا

تبلیغات بنری

هورناز (hornaz.ir):

پس از آنکه رئیس جمهور فرانسه در اولین واکنش خود به نتایج انتخابات پارلمانی این کشور اعلام کرد که در این انتخابات «کسی پیروز نشد»، امانوئل مکرون، رهبر حزب چپ گرای «فرانسه شورشی» را به نادیده گرفتن این انتخابات متهم کرد. نتایج انتخابات

ژان لوک ملانشون، رهبر حزب چپ شورشی فرانسه، که بخشی از ائتلافی از احزاب چپ موسوم به جبهه مردمی جدید را تشکیل می دهد، روز چهارشنبه به آخرین موضع مکرون در شبکه اجتماعی X پاسخ داد.

ملنشون نوشت: «در اقدامی بی‌سابقه در جهان دموکراتیک، رئیس‌جمهور از به رسمیت شناختن نتایج انتخابات که جبهه مردمی جدید را در راس آرا و کرسی‌های پارلمان قرار می‌دهد، خودداری می‌کند.

ملانشون نفوذ زیادی در میان رای دهندگان چپ دارد، اما به دلیل برخی مواضع او، دیگر رهبران چپ تلاش می کنند از او فاصله بگیرند.

رهبر چپ‌گرایان مکرون را به برنامه‌ریزی «توطئه‌هایی برای جمهوری چهارم فرانسه» متهم کرد و افزود که رئیس‌جمهور «باید عقب‌نشینی کند» و برای معرفی نخست‌وزیر، خواستار تشکیل یک جبهه مردمی جدید شود.

اندکی پیش از آن، مکرون در نامه ای به فرانسوی ها که توسط مطبوعات منطقه ای فرانسه منتشر شد، سکوت سه روزه خود را در مورد نتیجه انتخابات شکست.

او در این نامه نوشت: «فرانسوی ها جبهه جمهوری خواهان هستند [جبهه‌ای که در فرانسه مقابل راست افراطی تشکیل می‌شود] نیروهای سیاسی باید از طریق صندوق های رای با اقدامات خود آن را به واقعیت تبدیل کنند.

اما مکرون تاکید کرد که هیچ حزب خاصی برنده نشد و هیچ نیروی سیاسی اکثریت کافی را به دست نخواهد آورد و بلوک ها یا ائتلاف هایی که از این انتخابات بیرون می آیند همگی در اقلیت هستند.

بر اساس نتایج اعلام شده، سه ائتلاف احزاب چپ، احزاب حامی ماکرون و ائتلاف حزب راست افراطی و متحدانش به ترتیب بیشترین تعداد کرسی ها را در پارلمان جدید فرانسه به دست آوردند، اما هیچ کدام از اینها نبود. سه بلوک سیاسی اکثریت مطلق را به دست آوردند.

حزب راست میانه “جمهوری خواهان” که پیش از این تعداد زیادی از روسای جمهور و نخست وزیران فرانسه را از این حزب سیاسی تشکیل می داد، در رتبه چهارم قرار گرفت.

بلافاصله پس از اعلام نتایج ائتلاف احزاب چپ، آنها از مکرون خواستند تا از این ائتلاف بخواهد تا نخست وزیر پیشنهادی خود را معرفی کند.

اما ماکرون این کار را نکرد و روز دوشنبه، فردای دور دوم انتخابات پارلمانی، استعفای نخست وزیر گابریل اتل را نپذیرفت و از او خواست «فعلا» و برای «ثبات» به کار خود ادامه دهد. از فرانسه.

رئیس جمهور فرانسه در پیام خود به درخواست احزاب چپ و درخواست تشکیل ائتلاف بزرگتر اشاره ای نکرد.

وی نوشت: «از همه نیروهای سیاسی که خود را در نهادهای جمهوری‌خواه، حاکمیت قانون، پارلمانتاریسم، جهت‌گیری اروپایی و دفاع از استقلال فرانسه می‌شناسند، می‌خواهم که در یک گفت‌وگوی صادقانه و صمیمانه برای ایجاد یک اکثریت متحد و لزوماً کثرت‌گرایانه شرکت کنند. فرانسوی ها.” ملت.”

مکرون معتقد است که تشکیل چنین ائتلافی «به مدتی نیاز دارد تا نیروهای سیاسی قبل از انتصاب نخست وزیر جدید به توافق برسند».

وی افزود: تا آن زمان دولت فعلی به وظایف خود ادامه می دهد.

مکرون مشخص نکرد که کدام نیروها باید برای ایجاد این اکثریت تلاش کنند، اما شرایطی که او تعیین کرد، عملاً امکان مشارکت حزب راست افراطی رالی ملی و حداقل بخشی از حزب آقای ملانشون در این اکثریت را غیرممکن می کند.

برخی از نمایندگان حزب «فرانسه حل نشدنی» و حزب سبز علاوه بر شکایت خود پیام مکرون را محکوم کردند.

برخی از چهره‌های نزدیک به رئیس‌جمهور پیشنهاد تشکیل ائتلافی بین احزاب حامی مکرون و حزب راست میانه را دادند که اکثریت نسبی با تعداد کرسی‌های بیشتر از ائتلاف احزاب چپ ایجاد می‌کند.

اما حزب راست میانه چنین فرضیه ای را رد کرد و پیشنهاد انتصاب نخست وزیری «غیرحزبی» را داد.

مکرون این نامه را قبل از سفر به آمریکا و شرکت در نشست ناتو نوشته است.

مجتبی رحمان، مدیر بخش اروپایی گروه اوراسیا، به آسوشیتدپرس گفت: «این وضعیت مناسبی برای فرانسه، اروپا یا در واقع برای ناتو نیست».

رحمان افزود: «فرانسه یکی از اعضای گروه هفت و عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد است، هر چیزی که امانوئل ماکرون را تضعیف کند و هر چیزی که او را مجبور به توجه بیشتر به امور داخلی کند، از نفوذ او و همچنین نفوذ فرانسه در این کشور می کاهد. دنیا.”

تبلیغات بنری

entekhab به نقل از هورناز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *