سخنرانی قاطعانه بایدن در نشست سران ناتو؛ آیا اوکراین جلوی پوتین را خواهد گرفت؟ تردیدها چه می‌شود؟

تبلیغات بنری

هورناز (hornaz.ir):

یورو نیوز: جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه 9 ژوئیه (19 ژوئیه 1403) در نشست سران ناتو در واشنگتن قول داد که به شدت از اوکراین در برابر تجاوزات روسیه دفاع خواهد کرد. او از این بستر بین المللی استفاده کرده است تا به متحدان محلی و بین المللی نشان دهد که هنوز توانایی رهبری را دارد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور 81 ساله ایالات متحده در روزهای اخیر به دلیل عدم آمادگی وی برای ریاست‌جمهوری مورد انتقادهای زیادی قرار گرفته است، اما برخی از همکاران وی در کنگره و حامیان کمپین او نیز نگران عملکرد ضعیف او هستند. اول در برابر ترامپ که در نهایت منجر به شکست او در انتخابات 5 نوامبر شد.

اما بایدن در خوشامدگویی به کشورهای عضو ناتو در این نشست با اشاره به رئیس جمهور روسیه گفت: پوتین چیزی کمتر از تسلیم کامل اوکراین و ناپدید شدن اوکراین از نقشه نخواهد پذیرفت. اوکراین مطمئناً قادر است پوتین را متوقف کند.

کاخ سفید امیدوار است که بایدن بتواند در این دوره دشوار در برجسته‌ترین سخنرانی سیاسی خود از زمان مناظره، جریان را تغییر دهد، اگرچه برخی از دیپلمات‌ها در این نشست گفتند که ممکن است جبران این آسیب دشوار باشد.

بایدن سخنرانی خود را روز سه شنبه در یک تله پرومتر با صدایی مطمئن ارائه کرد و تا حد زیادی از گاف های کلامی و سردرگمی در مناظره خود اجتناب کرد.

قاب عکس بایدن در حین سخنرانی به گونه ای بود که دیوارهای طلاکاری شده ساختمان فدرال هال محل امضای پیمان ناتو پشت سر او دیده می شد. این مراسم همچنین با اجرای موسیقی مهیج توسط گروه تفنگداران دریایی آمریکا به پایان رسید.

رویکرد «بازسازی اتحادهای سنتی» در مقابل رویکرد «اول آمریکا».

جو بایدن در سخنرانی خود گفت: – ناتو قوی تر از هر زمان دیگری در تاریخ خود است.

بایدن درخواست دموکرات ها برای کناره گیری از رقابت با دونالد ترامپ نامزد 78 ساله جمهوری خواه را رد کرد و متعهد شد در ماه نوامبر او را شکست دهد. او تاکنون از حمایت عمومی اکثر نخبگان حزبش برخوردار بوده است.

رئیس جمهور ایالات متحده رویکرد بازسازی ائتلاف های سنتی در خارج از کشور را محور سیاست خارجی خود قرار داده است، به ویژه در واکنش به رویکرد “اول آمریکا” ترامپ که اغلب روابط با متحدان را تیره کرده است. برنده انتخابات نوامبر می تواند تاثیر زیادی بر آینده ناتو، اروپا و سایر نقاط جهان داشته باشد.

ترامپ اشاره کرده است که اگر در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود، اگر اعضای ناتو مورد حمله نظامی قرار گیرند، از آنها دفاع نخواهد کرد، اما پیش از آن آنها 2 درصد از تولید ناخالص داخلی سالانه خود را برای این ائتلاف خرج نمی کردند. وی همچنین میزان کمک های ارائه شده به اوکراین در جنگ علیه تجاوز روسیه را زیر سوال برد.

بایدن سخنان خود را با اعطای مدال آزادی ریاست جمهوری به ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو پایان داد که به این سیاستمدار نروژی بالاترین افتخار غیرنظامی در ایالات متحده را اعطا کرد. بایدن احیای ائتلاف 32 عضوی را به استولتنبرگ نسبت داد.

اوکراین به دنبال کمک های بیشتر است

قرار است تمرکز اصلی نشست ناتو بر تعهدات جدید برای ارائه کمک های نظامی و بشردوستانه به اوکراین باشد. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که این نشست مسیر جنگ زده اوکراین را برای عضویت در ناتو “تثبیت” خواهد کرد.

بایدن و رهبران آلمان، ایتالیا، هلند و رومانی با صدور بیانیه‌ای مشترک با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، از تحویل پنج سامانه دفاع هوایی استراتژیک و موشک‌های پاتریوت بیشتر برای حفاظت از شهرها، غیرنظامیان و سربازان اوکراینی خبر دادند.

زلنسکی که روز سه‌شنبه وارد واشنگتن شد و قرار است روز پنجشنبه با بایدن دیدار کند، گفت که اوکراین حداقل به هفت سیستم پاتریوت نیاز دارد. او در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «ما برای تضمین‌های امنیتی بیشتر برای اوکراین از جمله تسلیحات، کمک‌های مالی و حمایت سیاسی می‌جنگیم».

اوکراین در نهایت می خواهد به ناتو بپیوندد تا از تجاوز بیشتر روسیه جلوگیری کند، اما این امر باید توسط همه اعضای ناتو تایید شود، که برخی از آنها از وارد شدن به درگیری مستقیم با روسیه بیم دارند.

برخی از اعضا خواهان این هستند که ائتلاف روشن کند که اوکراین «به‌طور برگشت‌ناپذیر» به سمت ناتو حرکت می‌کند و مایلند در بیانیه‌ای از تعهد سال گذشته ائتلاف که «آینده اوکراین در ناتو است» فراتر بروند.

درعوض، برخی از اعضای ناتو بر این باورند که این ائتلاف باید روشن کند که مسیر اوکراین برای عضویت در ناتو “بازگشت ناپذیر” است و آنها مایلند از قول سال گذشته که “آینده اوکراین در ناتو است” در بیانیه امسال فراتر بروند.

دیدار مقامات بلندپایه اروپایی با مشاور ارشد سیاست خارجی ترامپ

در حالی که امسال ناتو هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس خود را جشن می گیرد، حمله پوتین به اوکراین به ماموریت اصلی آن نیرو بخشیده است. به طوری که بحث های خصوصی بین رهبران کشورهای عضو در این اجلاس بر موضوع اوکراین مسلط خواهد شد.

بایدن روز پنجشنبه یک کنفرانس خبری انفرادی نادر برگزار خواهد کرد که اتفاقاً هدف از آن رسیدگی به نگرانی‌ها در مورد توانایی بایدن برای ادامه کار است.

در حالی که بایدن تلاش می کند حمایت متحدان بین المللی و داخلی را جلب کند، چندین مقام ارشد اروپایی در جریان این اجلاس با مشاور ارشد سیاست خارجی ترامپ دیدار کردند.

رهبران ناتو با بی ثباتی سیاسی در اروپا روبرو هستنددولت مکرون در فرانسه در میان دستاوردهای احزاب چپ و راست افراطی در مجلس ملی عملاً با یک وضعیت فلج سیاسی مواجه است. در همین حال، ائتلاف اولاف شولتز، صدراعظم آلمان نیز پس از عملکرد ناامیدکننده در انتخابات پارلمان اروپا، ضعیف شده است.

یک مقام اطلاعاتی آمریکا روز سه شنبه گفت که روسیه ترجیح می دهد ترامپ در انتخابات آینده پیروز شود.

کیر استارمر، نخست‌وزیر جدید بریتانیا، برای اولین بار در نشست ناتو شرکت می‌کند و به وعده کمپین خود مبنی بر افزایش هزینه‌های دفاعی بریتانیا به 2.5 درصد تولید ناخالص داخلی عمل می‌کند، اما تاکید می‌کند که تنها زمانی این کار را انجام خواهد داد که کشورش استطاعت مالی آن را داشته باشد. البته او پس از بررسی استراتژی دفاعی انگلیس این کار را انجام خواهد داد.

یک مقام ارشد ناتو روز سه شنبه گفت که روسیه فاقد مهمات و نیروهای مورد نیاز برای انجام یک حمله بزرگ در اوکراین است و نیاز به تامین مهمات مهم از دیگر کشورها دارد. اما او تخمین زد که روسیه می تواند اقتصاد جنگی خود را برای سه تا چهار سال دیگر حفظ کند.

او همچنین خاطرنشان کرد که “مدتی طول می کشد” تا اوکراین بتواند مهمات و پرسنل مورد نیاز برای انجام حمله گسترده خود را جمع آوری کند.

تبلیغات بنری

entekhab به نقل از هورناز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *