سخنگوی پیشین شورای امنیت ملی: آن چه جلیلی در مناظرات درباره قطعنامه‌ها مطرح می‌کند، مغالطه است/ قطعنامه‌هایی که در زمان دبیری لاریجانی صادر شد، دربارۀ تجهیزات هسته‌ای و موشکی بود؛ ربطی به مسائل اقتصادی مردم نداشت / قطع‌نامه‌هایی که در زمان مسئولیت جلیلی صادر شدند، جزو سنگین‌ترین قطع‌نامه‌ها طول تاریخ شورای امنیت سازمان ملل بود

تبلیغات بنری

هورناز (hornaz.ir):

جماران: حسین نظامی سخنگوی سابق شورای عالی امنیت ملی در واکنش به اظهارات سعید جلیلی گفت: آنچه دکتر جلیلی در بحث تصمیمات مطرح می کند، مغالطه دارد. گفتند در دوران دبیری دکتر لاریجانی سه حکم علیه ایران صادر شده اما توضیح روشنی نمی دهند.

قطعنامه های 1288.1737 و 1747 که در دوران دبیری دکتر لاریجانی صادر شد، مربوط به تجهیزات هسته ای و موشکی بود و ربطی به مسائل اقتصادی مردم نداشت و به همین دلیل خللی در زندگی مردم ایجاد نمی کرد.

اما قطعنامه های صادر شده در دوره دکتر جلیلی مانند قطعنامه 1929 که در خرداد 1388 به تصویب رسید، با اجماع کارشناسان بین المللی که تماماً بانکی است، از بدترین قطعنامه های تاریخ شورای امنیت سازمان ملل بود. بیمه و همکاری در زمینه کشتیرانی از جمله نفت و سایر محصولاتی که حتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و امثال آن را تحریم کرد و مهمتر از آن به کشورها اجازه داد محموله های ایران را در زمین، دریا و هوا بازرسی کنند. ، و سپس پیش بروید و آنها را نابود کنید. قطعنامه 1853 که در دوره او صادر شد، تحریم هایی را نیز برای تسهیل تجارت برای بخش خصوصی علیه ایران و مؤسسات مالی و بانک های ایرانی به ویژه بانک صادرات و امثال آن وضع کرد.

بنابراین موضوع سه تصمیم در دوره دبیری آقای لاریجانی با موضوع تصمیمات دوره آقای جلیلی یکی نیست، بلکه بیشتر شبیه تحریم های سال 2000 بوده که تا به امروز صادر شده است و محتوای آنها و شدت و عواقب آن با تصمیماتی که در دوره دکتر جلیلی گرفته شد، تفاوت اساسی دارد. تصمیماتی که در دوره آقای جلیلی صادر شد مستقیماً با زندگی مردم و اقتصاد کشور ارتباط داشت.

اساساً ناکامی دولت وقت (دولت محمود احمدی نژاد) در هدایت پرونده هسته ای به استعفای آقای لاریجانی منجر شد.

علاوه بر این، مقامات ارشد کشور به خوبی می دانند که همان طور که دکتر ولایتی در مناظره های سال 92 توضیح داد، در مذاکرات لاریجانی و سولانا توافق اولیه بر روی 3000 سانتریفیوژ وجود داشت، اما دولت آن زمان آن را نپذیرفت. اگر در آن زمان این اتفاق می افتاد، ما دانش هسته ای را از دست می دادیم و بسیاری از تصمیمات مضر برای جان مردم را نمی گرفتیم.

تبلیغات بنری

entekhab به نقل از هورناز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *