چرا تصمیم اردوغان برای دیدار با بشار اسد سوری‌های ساکن ترکیه را به شدت نگران کرده است؟

تبلیغات بنری

هورناز (hornaz.ir):

یورونیوز: تصمیم اخیر رجب طیب اردوغان برای دعوت از همتای سوری خود، بشار اسد، 13 سال پس از قطع روابط، نگرانی عمیقی را در میان پناهجویان سوری در ترکیه ایجاد کرده است، زیرا آنها نگران بازگرداندن آنها به سوریه هستند.

اردوغان برنامه خود را برای دعوت ناگهانی از اسد، یک هفته پس از موج خشونتی که ترکیه شاهد آن علیه پناهجویان سوری بود، اعلام کرد.

آنکارا در سال 2011 پس از آغاز جنگ داخلی سوریه با حمایت از نیروهای ضد اسد در شمال، روابط خود را با دمشق قطع کرد. اما اردوغان در دو هفته گذشته بر ضرورت آشتی با کشور همسایه ترکیه تاکید کرده است.

سال ها از آغاز جنگ شورشیان سوریه می گذرد که در آن آمریکا، روسیه، ترکیه، ایران و چندین گروه مسلح به ویژه داعش حضور داشتند روز یکشنبه 7 ژوئیه اردوغان اعلام کرد که در اولین فرصت از اسد دعوت خواهد کرد گفتگو با دمشق در مورد بازگشت به روابط عادی.

سمیر عبدالله، کارشناس مسائل منطقه ای مستقر در استانبول، به خبرگزاری رویترز گفت: این نگرانی وجود دارد که اردوغان با اسد معامله کند و سوری ها را به مناطق تحت کنترل دمشق بازگرداند.

وی درباره بیش از سه میلیون آواره جنگ سوریه در ترکیه گفت: کسانی هم هستند که می ترسند تابعیت ترکیه از آنها گرفته شود.

ترکیه با حدود 4 میلیون نفر بیشترین تعداد پناهجو و پناهنده را در جهان دارد و سوریه با حدود 7 میلیون نفر بیشترین تعداد مهاجر را به جهان می فرستد.

ورود تعداد زیادی از شهروندان سوری به ترکیه باعث نگرانی ترک ها شده است زیرا آنها نمی دانند که آیا این مهاجران به خانه های خود باز خواهند گشت یا خیر. این همان چیزی است که اردوغان را بر آن داشت تا متعهد شود که با دمشق مذاکره کند و اکثر آوارگان سوری را داوطلبانه و «با افتخار» بازگرداند.

احمد (19 ساله)، دانشجوی سوری در منطقه ایوپ سلطان استانبول، به رویترز گفت که خانواده اش به دلیل خشونت علیه مهاجران، در حال بررسی فروش اموال خود در ترکیه هستند.

او که به دلایل امنیتی از ذکر نام خانوادگی خود امتناع کرد، گفت که خانواده اش با وجود اخذ تابعیت ترکیه از بازگشت به سوریه بیم دارند.

ساکنان منطقه پرجمعیت سلطان‌بگلی استانبول، که بسیاری از پناهجویان سوری در آن زندگی می‌کنند، گفتند که مهاجمان شیشه‌های یک آرایشگاه متعلق به سوری‌ها را شکستند و شعارهای ضد مهاجرتی سر دادند. یک زن سوری گفت: پسر 8 ساله‌اش می‌خواهد در خانه بماند زیرا می‌گوید ممکن است مردم به ما صدمه بزنند.

رجب طیب اردوغان گفت نظم عمومی “خط قرمز” کشورش است.

سوریه اعلام کرد تا زمانی که ترکیه با خروج هزاران نیرو از مناطق تحت کنترل شورشیان موافقت نکند، هیچ گونه عادی سازی روابط اتفاق نخواهد افتاد، پیش شرطی که آنکارا با اشاره به نگرانی های امنیتی در مورد شبه نظامیان کرد سوری آن را غیرممکن توصیف کرد.

شبکه سوریه برای حقوق بشر، یک سازمان حقوق بشر مستقر در بریتانیا، روز جمعه گفت که سوریه برای بازگشت میلیون ها پناهجو از ترکیه امن نیست.

اردوغان که از زمان انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته موضع خود را در قبال مهاجران سخت‌تر کرده است، گفت 670 هزار نفر به شهرک‌ها در شمال سوریه بازگشته‌اند و انتظار می‌رود یک میلیون نفر دیگر به آنجا بازگردند.

تبلیغات بنری

entekhab به نقل از هورناز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *